Atuty opon zwijanych na przykładzie Schwalbe Racing Ralph

Opona drutowa, cz zwijana? Na to pytanie powinniśmy odpowiedzieć sobie w zależności od tego, jaki styl jazdy uprawiamy. W ostatnich latach we wszystkich, rowerowych kręgach popularnością cieszą się opony zwijane. Czy faktycznie są lepsze od drutowych odpowiedników?

Różnice między oponą drutową, a zwijaną

Odmienność tkwi w samej budowie opony, a dokładniej – jej rantu. Głównym elementem opony drutowej jest stalowy drut, który opiera się na krawędzi obręczy. Opona zwijana jest elastyczna, posiada włókna o wysokiej wytrzymałości (jak np. kevlar), przez co obecność wzmacniającego drutu jest po prostu zbędna.

Czy opony zwijane są lepsze?

Odpowiadając na pytanie krótko – tak. Opony zwijane bardzo często przewyższają drutowe wytrzymałością. Najważniejszymi ich atutami są jednak niska waga i elastyczność. Mała masa opony pozwala na szybkie nabieranie prędkości na trasie, zaś możliwość ich swobodnego składania bez obawy o uszkodzenie pozwala przewozić je jako opony zapasowe. Swobodnie spakujemy je do torby, czy do bagażnika rowerowego.

Kiedy lepiej wybrać opony drutowe?

Jedyną wadą opon zwijanych, którą wskazują rowerzyści jest niewielkie ryzyko zsunięcia się opony z obręczy podczas gwałtownej utraty ciśnienia. Wobec wielu zalet, ta niedoskonałość wydaje się być jednak nieznaczną.

Jako, że opony zwijane są od drutowych droższe, zwykle wybierane są przez zapalonych rowerzystów, chcących inwestować w jakość swojego sprzętu. Opony drutowe są znacznie tańsze, a nowoczesne technologie sprawiają, że i one mogą wyróżniać się dobrą wytrzymałością. Jeśli więc poszukujemy opon, które mają służyć nam wyłącznie do rekreacyjnej jazdy „od czasu do czasu”, zakup opon drutowych będzie rozsądnym rozwiązaniem. Doskonałym modelem drutowych opon jest Schwalbe Marathon Racer, dostępny tutaj.

Opony Schwalbe Racig Ralph – przykład zwijanej jakości

Doskonałym potwierdzeniem funkcjonalności opon zwijanych są opony Schwalbe Racing Ralph. Cechują się niewielką wagą (585g), dobrym poziomem antyprzebiciowym, dużą odpornością na przeciążenia (nawet do 110kg), jak i zadowalającym, maksymalnym ciśnieniem (do 4.00 Bar). Wykonane z wysokiej jakości mieszanki gumy Addix Speed opony Schwalbe posłużą nam długo, a zarazem bez problemu zmieszczą się do torby rowerowej, czy bagażnika. Schwalbe Racing Ralph znakomicie sprawdzą się podczas rowerowych zawodów, jak i jazdy rekreacyjnej. Ten wysokiej jakości zestaw opon kupisz pod adresem: https://www.rowertour.com/p/70299/schwalbe-racing-ralph-29-addix-speed-ss-tl-e-opona-zwijana.

Jak widać, wybór między oponą drutową, a zwijaną wcale nie musi być tak oczywisty. Ostateczna decyzja powinna zależeć od tego, jak użytkujemy nasz jednoślad na co dzień. Niezależnie od jego wymagań, warto zainteresować się szeroką oferą opon Schwalbe, z którą możesz zapoznać się tutaj: https://www.rowertour.com/producent/schwalbe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *