Szytki rowerowe i zalety ich stosowania

Szytki rowerowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów ogumienia, tuż obok opon z dętkami i bezdętkowych. Czym się wyróżniają i czy warto zastosować je w swoim jednośladzie?Alternatywa dla tradycyjnego ogumienia

Szytki to trzeci, najpopularniejszy rodzaj ogumienia rowerowego – tuż obok opon z dętkami i opon bezdętkowych. Są niczym innym, jak oponą zszytą z dętką w jedną, spójną całość, przymocowaną do specjalnej obręczy.

Kiedy używać szytek rowerowych?

Szytki zwykle stosowane są w zawodowym i pół-amatorskim sporcie. Bardziej odporne na uszkodzenia i przebicia, popularnie są wybierane przez użytkowników rowerów BMX, a więc tych, których opony narażone są na częste. Używane są również w rowerach szosowych i trekkingowych. W innych rodzajach rowerów, takich jak rowery miejskie szytki nie są spotykane – tu nadal funkcjonuje tradycyjne zestawienie opony z dętką. Pod adresem: https://www.rowertour.com/c/71/opony-i-szytki znajdziesz atrakcyjny wybór szytek idealnych do twojego roweru, jak również akcesoriów niezbędnych do mocowania szytki rowerowej – specjalnej, klejącej taśmy, lub kleju.

Zalety szytek rowerowych

Szytki rowerowe powinny zainteresować zwłaszcza fanów dynamicznej jazdy rowerami BMX, szosowymi, czy trekkingowymi. Zapewniają lepszą kontrolę nad rowerem oraz zwiększone bezpieczeństwo. Wśród atutów szytek rowerowych należy wyróżnić przede wszystkim to, że:

  • Są trwalsze od standardowych opon,
  • Umożliwiają lepsza przyczepność na zakrętach,
  • Możemy pompować je do znacznie wyższego poziomu ciśnienia, niż opony,
  • Są znacznie bardziej lekkie,

Ciemne strony stosowania szytek

Czy szytki rowerowe wychwalane przez pasjonatów ekstremalnego kolarstwa mają jakieś wady? Okazuje się, że owszem. Ich montaż jest znacznie trudniejszy, niż w przypadku opon z dętką, co może sprawiać kłopot osobom niewprawionym. Jeśli chodzi o ceny, w jakich je nabędziemy, przedział jest dość szeroki – szytki rowerowe kupimy już za około 80 złotych, zaś najdroższe, wysokopółkowe tego typu elementy mogą kosztować nas nawet 450 złotych od sztuki. Trzeba jednak przyznać, że w obliczu szeregu zalet, trudniejszy montaż i potencjalnie wyższa cena nie są żadnymi przeszkodami. Szytki to wyposażenie, które zadba o komfort naszej jazdy, ale i zwiększone bezpieczeństwo, wobec czego warto w nie zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *