Pedały rowerowe – rodzaje i ich funkcje

To właśnie pedały rowerowe przenoszą energię naszych nóg do układu napędowego. Ważne, aby cechowały się odpowiednią wagą i kształtem – dostosowanym do naszych indywidualnych zapotrzebowań, ale i rodzaju roweru. Czy pedały w twoim jednośladzie są dobrane odpowiednio?Pedały pedałom nierówne

Laik mógłby pomyśleć, że w pedały rowerowe cechują się ujednoliconym wyglądem i funkcjonalnością. Tymczasem, jest wprost przeciwnie – na rynku spotkamy różne rodzaje pedałów, odpowiadające rozmaitym wymaganiom. Łączy je jedno – każda z par powinna być wygodna w użytkowaniu, stabilna dla stopy i rzecz jasna efektywna w przekazywaniu energii do układu napędowego. Pedały rowerowe należy dobierać stosownie nie tylko do naszych upodobań, ale i dyscypliny rowerowej, jaką uprawiamy. Pedały do MTB, trekkingu czy kolarstwa szosowego będą się od siebie różniły budową, efektywnością przekazywania mocy jak i „współpracą” z naszymi stopami.

Pedały rowerowe MTB

Pedały rowerowe górskie cechują się bardzo niewielką wagą, co zapewnia im dużą płynność obrotów, tak istotną w wymagającym terenie. Powinny dobrze stabilizować stopę. Wykonane ze specjalnego rodzaju stali, cechują się płynnością obrotów łożyska. Wśród wiodących producentów pedałów górskich na szczególną uwagę zasługują produkty firm Accent, czy też Crank Brothers.

Pedały rowerowe szosowe

Zupełnie inną specyfiką cechują się pedały szosowe. Wyróżniającym je czynnikiem są o wiele szersze bloki, dzięki którym but podczas dynamicznej jazdy trzyma się stabilniej. Powinny wyróżniać się skutecznym transferem mocy, lekkością i sztywnością.

Pedały SPD zatrzaskowe

To nowoczesny, specjalistyczny mechanizm wykorzystywany w rowerach górskich i MTB. Do ich używania niezbędne są bloki, dopasowujące się do zagłębienia podeszwy obuwia. Cechują się dobrą stabilizacją stopy, co sprawia, że pedałowanie staje się bardziej efektywne.

Praktyczne akcesoria do pedałów rowerowych

Dla efektywności pedałów warto wyposażyć je w funkcjonalne dodatki, które uprzyjemnią i ułatwią jazdę. To między innymi bloki do pedałów oraz noski, pozwalające na lepsza stabilizację stopy.

Szeroki wybór różnego typu pedałów rowerowych jak i akcesoriów znajdziesz pod adresem: https://www.rowertour.com/c/73/pedaly-rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *