Ramy rowerowe – szkielety naszych jednośladów

Wszystko (dosłownie) obraca się wokół ramy. Ten element roweru decyduje o kształcie całej konstrukcji. W zależności od rodzaju pojazdu, ramy rowerowe będą różniły się parametrami. Sprawdź, czym wyróżniają się ramy rowerowe w poszczególnych typach jednośladów.

Budowa ramy rowerowej

Podstawą budowy ramy rowerowej jest trójkąt główny, złożony z rury podsiodłowej, dolnej oraz górnej. W miejscu łączenia rury dolnej z podsiodłową znajduje się również tuleja, do której przymocowane są korby. To właśnie trójkąt główny decyduje o tym, do jakich celów będzie nadawał się nasz rower – czy będzie to jednoślad typowo sportowy, czy może pojazd przeznaczony do spokojnej jazdy po mieście.

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do produkcji ram jest stal. Średniej jakości ramy rowerowe wytwarzane są ze stali z domieszkami chromu i molibdenu, z kolei najlepsze (a zarazem najdroższe i najlżejsze) zawierają m.in. aluminium, tytan, kompozyty włókna węglowego.

Decydując się na kupno roweru z którym wiążemy „poważne plany”, na ramie nie warto oszczędzać. Te najzwyklejsze – wykonane wyłącznie ze stali – mają skłonność do korodowania, wobec czego zawsze muszą być zabezpieczone odpowiednim lakierem. Chcąc nabyć ramę wyjątkowo trwałą, możemy zdecydować się na tę wykonaną z innowacyjnej stali niekorodującej.

Aluminiowe ramy rowerowe, choć mniej odporne na uszkodzenia – są bardziej lekkie. Ich wadą jest za to o wiele gorsze tłumienie drgań występujących podczas jazdy.

Ramy rowerowe sportowe

Ramy w rowerach górskich i szosowych wyróżniają się dłuższą, górną rurą i większym nachyleniem rury podsiodełkowej. Rowerzysta w ten sposób zostaje zmuszony do przyjęcia pochylonej, aerodynamicznej pozycji. Taka konstrukcja ramy rowerowej ma na celu zwiększenie dynamiki, ale i szybkości jazdy.

Ramy rowerowe miejskie

Rower do jazdy miejskiej powinien być maksymalnie wygodny. Z tego powodu, jego rama rowerowa ma krótką, górną rurę, co wymusza na rowerzyście pozycje wyprostowaną, zatem i znacznie wygodniejszą.

Dobra rama rowerowa to podstawa jednośladu – decydując się na model uznanej marki zyskujesz gwarancję, że twój rower posłuży ci przez długi czas.

Szeroki wybór ram rowerowych dopasowanych do różnych rowerów znajdziesz na stronie: https://www.rowertour.com/c/77/ramy-rowerowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *