Kaseta rowerowa, a wolnobieg. Czym się różnią?

Kaseta rowerowa to z pewnością jeden z najważniejszych elementów roweru. To za jej pośrednictwem siła łańcucha przekazywana jest na tylne koło, dzięki czemu możliwy jest pęd. Czy wiesz, czym kierować się wybierając kasetę do swojego jednośladu? Czym ten element różni się od bardzo podobnego wolnobiegu?

Kaseta rowerowa – zasada działania

Kaseta rowerowa to nic innego, jak połączenie kilku kół łańcuchowych w jeden mechanizm tylnych zębatek rowerowych. Występują w napędach z zewnętrznym systemem zmiany biegów. Kaseta rowerowa montowana jest na tylną piastę. Jej głównym zadaniem jest przekazywanie napędy na tylne koło roweru.

Kaseta, a wolnobieg

Wyglądem kaseta rowerowa bardzo przypomina wolnobieg, jednak te dwa elementy odpowiadają za zupełnie inne funkcje. Wolnobieg bowiem łączy koła zębate z przekładnią łańcuchową, co przenosi napęd z przekładni na koło i pozwala na jego swobodne obracanie się nawet wówczas, gdy zębatka jest zatrzymana lub kręci się w przeciwnym kierunku. Podobnie jak kasetę rowerową, wolnobieg montujemy na piastę.

Wybór idealnej kasety rowerowej

Kaseta to jedna z części wymiennych jednośladu – stale używana ulega eksploatacji, dlatego ważne, aby nieustannie kontrolować jej stan. Podczas wyboru kasety niezwykle istotne jest, aby dobrać ją odpowiednio do typu roweru, jaki posiadamy. Na rynku spotkamy bowiem rożne typy kaset – dedykowane jednośladom szosowym, MTB czy BMX.

Wybierając kasetę zwracajmy uwagę na parametry takie jak zakres przełożeń, waga, stopniowanie. Nie bez znaczenia pozostaje również renoma producenta – jako, że kaseta rowerowa spełnia w naszym jednośladzie naprawdę odpowiedzialne zadanie, najlepiej nabyć ją od firmy uznanej i cenionej za wysoką jakość części.

Kaseta Shimano – co ją wyróżnia?

Atrakcyjną ofertę kaset rowerowych proponuje nam uznana na rynku firma Shimano. W jej ofercie znajdziemy kasety dedykowane różnym rowerom, dzięki czemu każdy rowerzysta znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie. Różna ilość rzędów kaset Shimano pozwala na indywidualne dobranie części idealnej do naszego jednośladu.

Atrakcyjny wybór kaset rowerowych oraz wolnobiegów znajdziesz pod adresem: https://www.rowertour.com/c/62/kasety-wolnobiegi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *